Sprzęt medyczny – czy warto kupować go w Internecie?

Sprzęt medyczny – czy warto kupować go w Internecie?

Sprzęt medyczny w zależności od tego, do której klasy wyrobów medycznych się kwalifikuje, najczęściej jest zaopatrywany w aptekach lub punktach medycznych, które znajdują się na przykład w szpitalach. Są to jedyne stacjonarne miejsca, gdzie dostaniemy tego typu rzeczy. Czy warto zaopatrywać się w sprzęt medyczny w Internecie? Jaka jest klasyfikacja wyrobów medycznych?

Sprzęt medyczny – czy warto zaopatrywać się w Internecie?

Sprzęt medyczny jest kojarzony z dostępnością w punktach medycznych, które znajdują się w szpitalach lub tuż obok nich. Zwłaszcza w mniejszych miastach ciężko jest znaleźć inne miejsce, oferujące tego typu rzeczy. Przez to, że te sklepy są zazwyczaj bardzo małe, nie mają pełnego wyposażenia, a ich oferty są bardzo okrojone. Ogranicza nas to przy wyborze sprzętów, których akurat potrzebujemy.

Zakupy internetowe będą lepszą alternatywą stacjonarnych przez to, że w Internecie znajdziemy bardzo szeroką ofertę każdego sprzętu, zwłaszcza tych, które nie są dostępne wszędzie. Internet pozwala nam również na wypożyczenie niektórych sprzętów, co znacznie obniża koszty, które często mogą być bardzo wysokie. Oprócz wypożyczenia, warto wiedzieć o tym, że ceny rynkowe w Internecie są znacznie niższe od tych stacjonarnych. W Internecie jest dużo konkurencji i firm, które walczą o klientów, dlatego ceny mogą drastycznie się różnić.  

sprzęt medyczny

Klasyfikacja wyrobów medycznych

Klasyfikacja wyrobów medycznych została stworzona z myślą o tym, żeby każdy produkt był tworzony zgodnie z podanymi normami i wykazami. Produkty klasyfikujące się muszą spełniać wymagania zasadnicze. Im wyższa klasa wyrobu, tym restrykcje, które musza być spełnione, są większe i trudniejsze do spełnienia. Klasyfikacja dzieli się na:

  • klasa I (np. kołnierze ortopedyczne, rękawice do badań, wózki inwalidzkie),
  • klasa I – wyroby z funkcją pomiarową,
  • klasa I – wyroby sterylne,
  • klasa IIa (np. opatrunki hydrożelowe, cewniki jednorazowe, klisze rentgenowskie),
  • klasa IIb (np. pojemniki na krew, prezerwatywy, respiratory),
  • klasa III (np. implanty piersi, zastawki serca, protezy naczyniowe).
Bez kategorii