Nagrobki, znicze, kwiaty – Jakie wybierać w polskich realiach? 

Nagrobki, znicze, kwiaty – Jakie wybierać w polskich realiach? 

Zorganizowanie pogrzebu, wybranie nagrobka, utrzymanie go – to trudne dla osób, które straciły bliską osobę. W tym artykule powiemy nieco o rozterkach, jakie spotykają nas na cmentarzu i w zakładzie pogrzebowym. Jakie nagrobki Bnin sprawdzają się najlepiej w polskich realiach i warunkach atmosferycznych? A co powiedzieć o zniczach i ozdobach, typu kwiaty? Zapraszamy do lektury.  

Najpierw kwiaty – Żywe czy sztuczne?

Wybór kwiatów, powinien być dobrze przemyślany. Wiele zależy od tego, jak często bywasz na cmentarzu. Jeżeli jesteś tam przynajmniej raz w tygodniu, możesz postawić na kwiaty cięte, wiązanki. Na słońcu powinny wytrzymać w nienajgorszym stanie przez kilka dni. Inaczej, gdy bywasz na cmentarzu rzadziej. Wiele osób w okresie jesiennym stawi Ana wrzosy. To bardzo dobre rozwiązanie. Doniczka ziemią jest ciężka dzięki czemu nie powinna się przewracać. Wrzosy są dość wytrzymałe i kwitną do przymrozków. Taki grób – ozdobiony wrzosami prezentuje się skromnie i czysto. Latem świetnie sprawdzi się lawenda, a wiosną goździki. Wiele osób dla wygody zrezygnowało z kwiatów żywych, a przerzuciło się na sztuczne. Niestety ma to swoje minusy – w trakcie silnych wiatrów, kwiaty potrafią się przewrócić razem z wazonem, polecieć w stronę sąsiednich grobów.

nagrobki Poznań

Znicze – W jakie inwestować?

Same znicze nie mają wiele wspólnego z chrześcijaństwem. Ich tradycja wzięła się z pogańskich obrzędów Dziadów. Do dziś jednak mało kto zastanawia się nad ich pochodzeniem i każdego roku, szczególnie w okresie listopada ze sklepów i kwiaciarni wykupywane są ich miliony. Do wyboru mamy naprawdę wiele – zarówno w kształtach, kolorach jak i samych wkładach. Wciąż najczęściej wybierane są wkłady parafinowe. Jednak ostatnio widać większą tendencję do kupowania wkładów ledowych. Są one bardziej ekologiczne, a przy tym wydajne. Kiedy przestaną świecić, najczęściej wystarczy wymienić baterię.

Jakie nagrobki Bnin sprawdzają się przez lata?

Nagrobki mają na celu zachowanie pamięci o zmarłej osobie. Nie każdego stać na drogi nagrobek z marmuru. W co warto inwestować przy polskich realiach? W Polsce najczęściej wybierane są nagrobki Poznań granitowe. Dlaczego? Ponieważ w naszych warunkach atmosferycznych najdłużej zachowują dobry wygląd. Granit to  kamień, który ze względu na swoje pochodzenie jest surowcem bardzo trwałym. Nagrobki Bnin granitowe są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście nie są niezniszczalne, ale w porównaniu z innymi materiałami są trwałe. Na przykład pomniki z piaskowca, choć przez pierwsze dwa, trzy lata wyglądają pięknie przy nieodpowiedniej pielęgnacji szybko mogą zacząć szpecić.

Bez kategorii